bakarsan baĞ olur....


Alp Peyzaj

Bakım ve koruma

 • BAHÇE BAKIMI İLE İLGİLİ YAPILMASI GEREKEN İŞLER                                                                               

  1.                                                                               
  2. SULAMA, GÜBRELEME, BUDAMA, İLAÇLAMA, YABANİ OTLARLA MÜCADELE, ÇAPALAMA.                                    
  3.                                         

   

  Yukarıda altı madde halinde sıralanan işlerin; bahçenin yaşaması ve devamlılığı için mutlak yapılması gereken işlerdir.

   

  1. 1-SULAMA:

   Bitkilerin ve çimlerin periyodik olarak sulanması gerekmektedir. Sulama miktarı mevsimlere ve yağış miktarına göre ayarlanacaktır. Çim alanlarda yanlış sulama zamanı Yaz aylarında mantar hastalığına neden olur. bknz.Sulama sistemler i>>>

 • 2-GÜBRELEME:

 •  Çim alanların ve ağaçların besin ihtiyaçlarını karşılamak için yıl içerisinde en az iki kere uygun kimyasal gübre verilmesi gerekmektedir. Gübreleme zamanı; erken ilkbahar ve sonbahardır. Aksi takdirde bitkilerde gelişim bozukluğu ve sararmalar, çim alanlarda seyrekleşme ve kötü bir görünüm olacaktır.

 • 3-BUDAMA
 •  Ağaçların, çitlerin ve çalıların mutlaka budanarak form ve şekillerinin korunması gerekmektedir, her bitkinin budama zamanı farklı olduğu için bu işlemi uzman kişilere yaptırmalı ve danışmalıdır.

  1. 4-İLAÇLAMA:

   Bitkilerin ve çim alanların böcek, mantar ve diğer hastalıklara karşı periyodik olarak ilaçlanması gerekmektedir. İlaçlama ve gerekli mücadele yapılmazsa bitkilerin ve çim alanların ölmesi kaçınılmaz olacaktır. Atılacak ilaçlar mutlaka uzman kişiler tarafından belirlenmeli ve dozaj uzman kişi tarafından hazırlanmalıdır. İlaç dozajı Bahçıvana bırakılmamalıdır. Aksi takdirde bitkilerde toksik etkiden dolayı kuruma ve sararmalar olacaktır. 

  1. 5-YABANİ OTLARLA MÜCADELE:

  Çim alan içerisinde ve ağaçların, yer örtücü bitkilerin, çiçeklerin içerisinde çıkan yabani otların mutlaka köklerinden sökülerek, sahadan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu işlem; yabani otlar tohum bağlamadan erken devrede yapılması gerekmektedir. Tohumlanan yabani otlar, sonradan uzaklaştırılsalar bile tohumları döküldüğü için tekrar çimlenecektir.

  1. 6-ÇAPALAMA;

  Tüm bitkilerin kökleri periyodik olarak çapalanmalı, kaymaklaşmış toprak tabakası kırılarak köklerin havalandırılması sağlanmalıdır.